تبلیغات
هواداران بانو شعله رزمجو - خبر چیست ؟(قسمت دوم)

خبر چیست ؟(قسمت دوم)

جمعه 15 فروردین 1393 03:10 ب.ظ

نویسنده : مدیر
ارسال شده در: متفرقه ،
تصویر برداری 

هرکسی می تواند دوربینی را بسمت جائی بگیرد و تصاویری را از مردم و رخدادهای آن صحنه ضبط کند  اما گرفتن تصاویر روشن و گویا که داستانی را با همه ابعاد مختلف آن برای یک بیننده بازگو می کند , تجربه و مهارت زیادی می طلبد .


ـ اندازه شاتهای عمومی (general Shot sizes) 

                                   

Long shot:                                                                                            

نمائی از دور و غیر مشخص که اغلب در ابتدای یک سکانس شروع می شود . چنین نمائی اطلاعاتی را در بر می گیرد که شاید چندان ارتباطی با موضوع نداشته باشد و ممکن است بیننده را گیج کند .

 Wide shot :   

 نمائی باز که همه مسائل مرتبط را در برمی گیرد . گاهی به آن شات پوششی cover shot  هم می گویند . این شات چنانچه با دقت و بموقع استفاده شود می تواند به اندازه نمای نزدیک ( close-up)  تاثیر گذار باشد .

 Close shot :   

 این شات روی جزئیات متمرکز می شود. چنین نمائی با نزدیک شدن به موضوعی با یک دوربین لنز واید یا با استفاده از یک لنز تله از راه دور بدست می آید .

 اندازه شات های غیر عمومی یا فردی Shot sizes-people - Long shot:         

 تصویری تمام قد از یک فرد را شامل می شود .

 Medium shot :                                                                                  

کمی بالاتر یا پائین تر ازکمر را در بر می گیرد .

 Mid close-up :    

نمائی است که بالاتر از قفسه سینه را می گیرد.                                               

Close- up

نمائی است که از اطراف شانه ها و یقه لباس به بالا را در بر می گیرد. این شات را بهترین شات تلویزیونی می دانند مشروط بر اینکه خوب استفاده شود.


تدوین Editing 

انتخاب تصویر و قرار دادن آنها را در کنار هم و در زمان و مکان مناسب تدوین می گویند . به عقیده بسیاری تدوین خوب می تواند حتی تصاویر بد را نجات دهد اما تدوین بد  تصاویر خوب گرفته شده را هم خراب می کند .

هنگام تد.وین گزارش خود به یاد داشته باشید شاتها نباید آنقدر کوتاه باشد که بیننده وقت نکند معنی آن را درک نماید . شات همچنین نباید آنقدر طولانی باشد که بیننده خسته شود یک زمان مناسب برای هر شات زمانی است که بیننده را راضی نگه دارد .

در تدوین هرگز از تصاویری که مشکل فنی دارد استفاده نکنید . استفاده بی مورد از کات هایی که معنی ندارد گزارش را خراب می کند . در تدوین از صدای محیط برای تاثیرگذاری بیشتر استفاده نمایید و در نهایت اینکه در پایان , یک بار گزارش را با دقت ببینید .   


 در تدوین از مکث ( pause ) به عنوان یک وسیله ارتباطی قوی استفاده کنید . هر وقت که  مکث می کنید و در واقع خواندن narration  متوقف می شود بیننده فرصت می یاید تا بیشتر درباره موضوع فکر کند .

narration ) به صورت گویا برایمان بازگو کند , ابتدا باید با دستور زبان تصویر ( (framing حرکتهای دوربین و نیز اندازه های مختلف تصویر      shot sizesآشنا شد .
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: شعله رزمجو ، گوینده خبر 22:30 ، رزمجو ، اخبار 22:30 ، گفتگو ویژه خبری ، مریم صادق زاده ، زهرا رکوعی ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 7 فروردین 1393 03:27 ب.ظ