تبلیغات
هواداران بانو شعله رزمجو - تنفس ، نکته مهم در گویندگی . روش تمرین پرورش صدا

تنفس ، نکته مهم در گویندگی . روش تمرین پرورش صدا

جمعه 10 اردیبهشت 1395 09:13 ق.ظ

نویسنده : مدیر
ارسال شده در: متفرقه ،

هر فنی زبان خاص خود را داشته و برای نشان دادن هر نوع صدا، روش و شرایط مخصوصی وجود دارد. یك گوینده خوب باید چند شرط لازم را داشته باشد تا بتواند محبوبیت لازم را بین بینندگان و شنوندگان كسب نماید:

شرایط جسمانی

شرایط تربیتی

شرایط روانی

یك گوینده صد در صد لازم نیست از لحاظ جسمی قوی باشد، ولی اعضایی كه كار گویندگی را انجام می دهند باید سالم باشند.


نكته اصلی و بسیار مهم در كار گویندگی تنفس یا به اصطلاح نفس كشیدن و نفس بیرون دادن است (دم و بازدم).

اصولا بدون تنفس صحبت كردن غیر ممكن است، ولی نكته مهم اینجاست كه بیشترین گویندگان، نفس كشیدن را خوب انجام می دهند ولی بازدم آنها صحیح نیست، در حالیكه برای گوینده بازدم صحیح مهم است نه نفس كشیدن.

افرادی كه لكنت زبان دارند بیشتر از سایرین در كنترل بازدم دچار اشكال هستند. كسی كه دویده یا چند پله را با سرعت بالا رفته و به نفس نفس افتاده باشد، محال است كه بتواند به خوبی حرف بزند. چون نفس كشیدن با كمك عضلات انجام می شود و عضلات، تحت اختیار شخص، این كار را انجام می دهند.

بنابراین گوینده باید دایما تمرین كند تا بتواند هوای بیشتری را درسینه فرو برده و بعدا به آهستگی بیرون بدهد.

تمرین های زیر و اجرای دایمی آنها، گوینده را به نقاط ضعف خود آشنا كرده و او را یاری می دهد تا آن نقاط ضعف را برطرف كند.

-        دو انگشت خود را در حفره دو طرف گلو قرار بدهید و بكشید و مثل فرماندهان نظامی فرمان بدهید (ایست، به جای خود، خبردار و از این قبیل) توجه داشته باشید كه صدا زیاد هم بلند نباشد.

-        خمیازه بكشید و گلو را راحت بگذارید و نفس بكشید. بدون اینكه صدای نفس خود را بشنوید از یك تا بیست بشمارید و تا آنجا كه ممكن است اعداد را بالاتر ببرید. مثلا تا شماره سی یا چهل و ... یادآوری می شود تمام حروف اعداد باید گفته شود و كاملا مفهوم باشد. اگر توانستید تا شماره پنجاه برسید، شما دارای صدای خوب و مناسب و سالم برای گویندگی هستید. این تمرین را هر روز ادامه دهید.

-       تمرین قبلی را با بالابردن و پایین آوردن صدا تكرار كنید. همچنین روی بعضی از اعداد تكیه نمایید و گاهی نیز اعداد را برعكس به همان نوع تكرار كنید؛20-19-18-17 ...

-        یك بیت شعر را انتخاب و آنرا قسمت قسمت و پس و پیش نمایید و بخوانید. اگر زمان خواندن 4/1 (یك چهارم) شعر كامل و درست، بیشتر باشد وضع تنفس شما خوب نیست و باید تمرین كنید تا به اندازه تعیین شده برسد.

-        شش حركت اصلی (آ، اَ، اُ،اِ، او، ای) در زبان فارسی هست. گوینده بایستی حرف اُ و تركیبات آن مثل (اوی، اووی، آو) را تمرین كند و دهان تا آنجا كه ممكن است باز كند.

در این تمرین، غضروف هایی كه به تارهای صوتی چسبیده است، بیشتر تمرین خواهد كرد و اگر نقصی در دستگاه صوتی باشد آشكار خواهد شد.

-        گوینده باید به حروف بی صدا توجه كند و آنها را به خوبی ادا نماید (حروف آخر كلمات بی صدا هستند). اگر دقت كرده باشید بعضی از گویندگان، آخر كلمات را یا می جوند و یا به لغت بعدی می چسبانند و یا آن را كاملا تلفظ نمی كنند.

-         تمرین حداقل صدا: صحبت كردن عادی گوینده نباید با گویندگی در صدا و سیما تفاوت چندانی داشته باشد. گوینده با صحبت كردن پیش خود بایستی حداقل برد صدایش را بسنجد (حداقل برد صدا سه متر است).

-        چون یكی از اصول كار گویندگی كنترل خروج نفس است. گوینده خوب كسی است كه بداند حروف مختلف چقدر نفس می برد. (حروفی كه از جلو دهان ادا می شود مثل س- ف، نفس بیشتری می خواهد).

برای مثال: جمله ای بیست كلمه ای انتخاب كنید كه 16 حرف س و ف در آن باشد و جمله ای به همان اندازه بدون دو حرف س و ف. در موقع بیان متوجه می شوید جمله ای كه دارای حروف س و ف هستند نفس بیشتری می برد.

-        كنار دیوار صافی بایستید، سر را به دیوار تكیه دهید و سینه را بالا بیاورید و نفس بكشید، (سعی كنید شانه تكان نخورد و پهلو هم زیاد باز نشود) در تمام دوران گویندگی این كار را تكرار كنید (راست نشستن برای گوینده زیاد مهم نیست زیرا فقط عضلات بیرونی و درونی موثرند، اما گردن را در موقع گویندگی نباید محكم بگیرید زیرا صدا غیر طبیعی می شود).

-        سعی كنید جمله ای را كه نفس به آن نمی رسد با یك نفس بخوانید و هر بار لغات را زیاد كنید، البته در تمام مراحل فراموش نكنید كه همه حروف باید گفته شود. اینها تمرین هایی برای رفع نقایص صدا و پیدا كردن آن نقایص هستند.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: شعله رزمجو ، گوینده خبر 22:30 ، رزمجو ، اخبار 22:30 ، گفتگو ویژه خبری ، مریم صادق زاده ، زهرا رکوعی ،
آخرین ویرایش: جمعه 10 اردیبهشت 1395 09:15 ق.ظ